از قلب مان مراقبت کنیم | بیماری

: قلب واژه ای عالی واسه یکی از اعضای حیاتی بدنه که همه با اون آشنا هستیم.میگن:خیلی خوش قلبی،تو قلبمی،قلبمو فدات میکنم،عشقت باید تو قلبت باشه،قلباً عشقتو دوست داری؟ و … .قلب بزرگتر و عالی از اون چیزیه که ما فکرش رو میکنیم و مراقبت نکردن از اون یعنی نابودی خود آدم در هر شرایطی.

دومین دلیل مرگ و میر در ایران ، بیماریای قلبی است. دلیل اول فوت مردم کشور، حوادث رانندگی و بیماریای قلبی و سرطانا به ترتیب دومین و سومین دلیل فوت ایرونی هستن.

باتوجه به افزایش شهرنشینی و ایجاد بعضی از خطر عوامل تماشاگر افزایش بیماریای قلبی در کشور هستیم و حتی این مریضی به عنوان دومین دلیل مرگ و میر شناخته شده که هممون با رعایت اصول بهداشتی ، باید تلاش کنیم به این بیماریا گرفتار نشیم.

۲۹ سپتامبر مصادف با روز جهانی قلبه و به این مناسبت تلاش می شه تا مردم به این عضو بسیار مهم توجه بیشتری کنن. شعارهایی مانند قلب سالم اولویتی واسه همه کس و همه جا و همیشه در جاده قلب سالم حرکت کنیم در سالای گذشته انتخاب شده تا گامی مهم واسه حفظ سلامتی این عضو ورداشته شه.

هدف از نامگذاری این روز، اطلاع رسانی مناسب واسه جلوگیری از آسیبهای بیماریای قلبی و عروقی به عنوان کلی ترین دلیل مرگ و میر در دنیا هستش. به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دیابت، چاقی، سیگار، قلیان، کم تحرکی ، استرس، فشار خون و مسایل ژنتیکی از مهمترین خطر فاکتورهای دچار شدن به بیماریای قلبی و عروقی هستن که بیشتر شهروندان توجه جدی به اون ندارن.

عفونتای دهن، آلودگی هوا، قرصای ضد بارداری، کم خوابی، افزایش چربی خون و بعضی از بیماریای وبروسی از دیگر عوامل ایتلا به این مریضی هستن.

هر چند متولیان بخش بهداشت و درمان در صدد کاهش این خطر عوامل در جامعه هستن اما بدیش اینه بیشتر اونا در حال افزایش هستن و ادامه این روند خطراتی زیادی رو واسه مردم به دنبال داره که باید جلوی اون گرفته شه.

** بیماریای قلبی دومین عامل مرگ و میر در ایران

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران در این مورد به خبرنگار علمی ایرنا گفت: دومین دلیل مرگ و میر در ایران ، بیماریای قلبیه. دلیل اول فوت مردم کشور، حوادث رانندگی و بیماریای قلبی و سرطانا به ترتیب دومین و سومین دلیل فوت ایرونی هستن. دکتر محمد حسین موندگار تاکید کرد که باید برنامه ریزی لازم واسه کاهش این مریضی در جامعه انجام گیرد تا تماشاگر کاهش مرگ و میر بر اثر بیماریای قلبی و عروقی در جامعه باشیم.

ایشون در جواب به این سئوال که چه عواملی قلب رو تهدید می کنه، گفت: دیابت، چاقی، سیگار، قلیان، نبود جنب و جوش، استرس، فشار خون و مسایل ژنتیکی از مهمترین خطر فاکتورهای دچار شدن به بیماریای قلبی هستن. موندگار با اشاره به اینکه خطر فاکتورهایی در زندگی شهری وجود دارن که عامل افزایش این مریضی هستن، اعلام کرد: باید با این عوامل مقابله جدی کرد تا تماشاگر کاهش اونا باشیم.

** حدود یه سوم جمعیت کشور اضافه وزن دارن

ایشون برلزوم جلوگیری از مصرف زیادتر از اندازه کالری تاکید کرد و اضافه کرد: حدود یه سوم از جمعیت ایران دچار اضافه وزن هستن و در دنیا هم حدود یه میلیارد نفر چاق یا اضافه وزن دارن.

موندگار به مصرف افراطی و غیر اصولی نمک و شکر در کشور اشاره کرد و گفت: مصرف نمک در کشور سه برابر استاندارد جهانی و مصرف شکر هم چند برابر استاندارد جهانیه.

این متخصص قلب بر ضرورت پیشگیری از مریضی قلبی تاکید کرد و گفت: پیشگیری از بیماریای قلبی به مراتب موثر تر و ارزون تر از درمانه و باید به اون توجه بیشتری کرد. که درمان این مریضی شامل داروها، روشای تهاجمی و روشای جراحی قلب گرون هستن در حالیکه اگه آگاهی جامعه رو افزایش بدیم و از راه پیشگیری میشه به یافته های مطلوب تری رسید.

** سن سکته قلبی در کشور کم شده

ایشون با اشاره به اینکه سن سکته قلبی بدیش اینه در ایران کم شده، اضافه کرد: گسترش مریضی قلبی در سنین جوونی خیلی بیشتر مشاهده می شه در حالیکه این مریضی باید در سنین بالا دیده شه . استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: جوامع غربی با اصلاح خطر عوامل تونستن این مریضی رو از سنین جوونی دور کنن. مصرف دخانیات از جمله خطر فاکتورهای این بیماریه که اونو محدود کردن و در فضاهای عمومی اجازه کشیدن مواد دخانی رو نمی دن .

که سن سکته های قلبی رو میشه با کنترل خطر فاکتورهای مهم به سمت سنای بالاتر هدایت کرد در حالیکه در جوامع در حال پیشرفت از جمله ایران این متغییر در حال زیاد شدنه. موندگار گفت: مریضی قلبی مریضی مربوط به ده های ۶۰ و ۷۰ه و باید در سنین بالا مشاهده شه. گرفتگی رگای قلب، گرفتگی عروق کرونر، ضایعات عروق کرونر در سنین بالاتر باید مشاهده شه اما بدلیل نبود کنترل این روند تغییر کرده.

** آموزش مقابله با مریضی قلبی و عروقی رو باید از کودکی شروع کرد

ایشون گفت: آموزشای رعایت اصول و موارد مقابله با مریضی قلبی و عروقی رو باید از کودکی شروع کرد . افراد در صورت نبود رعایت این موارد در دوران کودکی، بیشتر در برابر بیماریای قلبی، دیابت و فشارخون قرار می گیرن. استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: ما باید آموزش رژیم غذایی سالم رو از کودکی شروع کنیم. باید این آموزش از خونواده ها شروع شه و مدارس و دانشگاه ها ادامه داد تا شهروندی سالم داشته باشیم.

** سیگار عامل موثر در بروز بیماریای کرونر

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، مواد دخانی از جمله سیگار رو از عوامل خطر در دچار شدن به مریضی قلبی و عروقی دونست و گفت: ۳۶ درصد بیماریای کرونر براثر مصرف سیگار است. دکتر سید محسن میرحسینی اعلام کرد: مریضی عروق کرونر دلیل یه سوم مرگ و میر افراد بالای ۳۵ سال در حهانه.

ایشون گفت که سالیانه حدود ۳.۱۷ میلیون نفر در جهان براثر بیماریای قلبی و عروقی فوت می کنن که پیش بینی می شه تا سال ۲۰۳۰سالیانه ۲۳ میلیون نفر برسه. میرحسینی، فشار خون، چافی و عفونتای دهن رو از عوامل ایجاد این مریضی اعلام کرد و گفت: فشار خون دلیل آسیب رسوندن به جداره رگ و ایجاد سکته قلبی و مغزی می شه. ایشون گفت: مصرف برحی از روغنا مانند سویا، ذرت، زیتون و امگا ۳ می تونه از بروز مریضی قلبی و عروقی جلوگیری کنه.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*