از لاپاروسکوپی یا جراحی باز چه میدانید ؟ | بیماری

از لاپاروسکوپی یا جراحی باز چه می دونین ؟

عمل جراحی به روش لاپاروسکوپی در چند سال گذشته و با پیشرفت علم پزشکی بسیار عادی شده. لاپاراسکوپی واژه ای بیگانه س که «لاپار» به معنی شکم و «اسکوپی» به معنی دیدن با تعمقه. پس تو یه جمله، لاپاروسکوپی یعنی دیدن اجزای شکم همراه با جستجو به منظوری خاص.

 

 

این امتیازات شامل حفظ زیبایی، کاهش درد بعد از عمل، مصرف کمتر داروی ضد درد، مصرف کمتر آنتی بیوتیک، نداشتن عفونت زخم، ایجاد نشدن فتق در محل زخم، بستری کوتاه در بیمارستان، تسریع در برگشت به کار روزانه و آخرسر هزینه های پایین تر، اشغال کمتر تختای بیمارستانی و کاهش هزینه های بیمارستانی می شه.

 

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران در مورد این که جراحی لاپاروسکوپی واسه کدوم دسته از بیماران می تونه روش جراحی مناسب تر باشه، توضیح میده: تقریبا تموم مریضایی که نیاز به اعمال جراحی امعاء و احشا داخل شکم، قفسه سینه و هم اینکه فتقای جدار شکم دارن، می تونن از این روش کم خطر بهره مند شن.

 

لاپاروسکوپی و محدودیت هاش
امروزه جراحان تاکید می کنن: بیشتر عملای جراحی که در ناحیه شکم و قفسه سینه باشه، لاپاروسکوپی می تونه اولین انتخاب باشه مگه اینکه انجام این عمل واسه مریضی غیرقابل انجام باشه، مانند مریضایی که شیمی درمانی یا رادیوتراپی می شن که در این موارد، امکان لاپاراسکوپی کمتره، اما از اون مهم تر، ناآگاهی بیماران و اطلاع رسانی محدود درباره لاپاروسکوپی تنها مشکل گرایش کم مردم به این روش درمانیه.

 

البته دکتر طولابی عقیده داره که مهم ترین عامل محدود کننده این نوع عمل، نداشتن تجربه و مهارت کافی جراحه، وگرنه سیستم لاپاروسکوپی محدودیت خاصی واسه هیچ گونه عملی ایجاد نمی کنه، ولی نداشتن آموزش لازم و کافی جراح باعث می شه که به دلیل حساسیت و خطر جدی به وجود اومده به وسیله نداشتن مهارت در این کار، مبادرت به عمل جراحی در این بخش نکنه.

 

دومین عامل محدود کننده، بیماریای زمینه ای بیماره که چون این عمل نیاز به بی هوشی عمومی داره، هر مریضی که نتونه بی هوشی عمومی رو تحمل کنه، عمل جراحی لاپاروسکوپی واسه ایشون پیشنهاد نمی شه.

 

 

لاپاروسکوپی؛ بهترین گزینه واسه افراد چاق
به گفته دکتر طولابی، سنگ کیسه صفرا به دلیل وفور اون شایع ترین عمل جراحی لاپاروسکوپی در محدوده شکمه. هم اینکه واسه برداشتن مری، مریضی رفلاکس معده، مریضی تنگی مری، برداشتن طحال و تقریبا تموم جراحیای زنان، عملای ارولوژی، فتقای جدار شکم و در بعضی موارد انسدادای روده، برداشتن روده باریک و بزرگ، اعمال جراحی لاپاروسکوپی گزینه بهتری حساب می شه، مشروط بر اون که جراح آموزش لازم رو دیده باشه.

 

این فوق تخصص لاپاروسکوپی در جواب به این سوال که چه کسائی بیشترین سود رو از این نوع جراحی می برن، میگه: بیماران چاق و دچار چاقی بیشتر از اندازه به دلیل مخاطرات بیشتر عمل جراحی باز، بیشتر از این روش سود می برن. گروه دیگه مریضایی که از راه لاپاروسکوپی نفع زیادی می برن، مریضایی هستن که اعمال جراحی لاپاروسکوپی داخل قفسه سینه دارن که با ایجاد دو سوراخ کوچیک سه میلی متری در ناحیه قفسه سینه، بین لاپاروسکوپی اونا رو از انجام عمل جراحی باز محفوظ نگه می داریم.

 

در عمل لاپاروسکوپی، مریض حدود دو ساعت بی هوشی کامل داره و بعد از یه روز هم می تونه از بیمارستان به خونه رود و پس از سه تا چهار روز هم حال عمومی مریض بهبود کامل پیدا میکنه و قادر به انجام امور روزمره هستش.

منبع:salamatnews.comBe the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*