از لرزش دستانت نترس! | بیماری

: مجموعه: اخبار پزشکی

تاریخ انتشار : پنج شنبه, ۲۲ فروردین ۱۳۹۸ ۱۰:۰۳

 

خیلی از ما لرزش دست یا هر نوع مشکل حرکتی در میانسالی رو به وجود اومده به وسیله بالا رفتن سن تلقی می کنیم. در حالی که دلیل بیشتر این مشکلات دچار شدن به مریضی پارکینسون است که شخص مریض از اون آگاه نیس. به بیان دیگه، مشکلات حرکتی افراد میانسال حتما به معنی از کار افتادگی و کهولت سن نیس، بلکه بعضی وقتا ممکنه به وجود اومده به وسیله دچار شدن به مریضی پارکینسون باشه. نگفته نمونه پارکینسون بعد از فراموشی دومین مریضی تغییر سیستم عصبی حساب می شه که گسترش اونم در حال زیاد شدنه.

 

پارکینسون یه مریضی دستگاه عصبی مرکزیه که معمولا بعد از ۶۰ سالگی بروز می کنه، ولی بعضی وقتا در سنین پایین تر هم دیده می شه که حدود ۱۰ درصد موارد رو تشکیل میده. در این مریضی دوپامین در مغز کم میشه و باعث بروز نشونه هایی مثل سفتی عضلانی، لرزش و کندی می شه.

 

اولین لرزشا رو جدی بگیرین

در مراحل اولیه مریضی، علائم خفیفه و معمولا لرزش یه طرفه دست بروز می کنه که باعث ناتوانی مریض نمی شه، کم کم با پیشرفت مریضی لرزش باعث مشکل در کارکرد روزانه فرد می شه؛ به طور مثال هنگام غذا خوردن یا بستن دکمه های لباس واسه مریض محدودیت بوجود میاره. هم اینکه کندی حرکات منتهی به اون می شه که مریض زمان بیشتری صرف فعالیتای روزمره مانند برخاستن از حالت نشسته، استحمام و راه رفتن کنه.

 

سفتی عضلانی ممکنه در مراحل اولیه با بیماریای اسکلتی اشتباه شه و مریض درد شونِه یا کاهش حرکت در مفصل شونِه رو تجربه کنه. هم اینکه این مریضی باعث آهسته شدن صدا و هم اینکه کندی در صحبت کردن می شه.

 

فراموشی و پارکینسون با هم میان

بررسیا نشون داده که پارکینسون به مشکل حافظه هم منجر می شه؛ یعنی علاوه بر این که سیستم حرکتی رو درگیر می کنه، سیستم حافظه رو هم درگیر می کنه. این مریضی در هر دو جنس مرد و زن یه جوره، اما در مردان کمی بیشتره. هرچند این پارکینسون بیشتر در دهه ۵۰ و ۶۰ سالگی بروز می کنه، اما ممکنه از نوع زودرس باشه و در سنین کمتر از ۵۰ سالگی، حتی ۴۰ سالگی هم اتفاق بیفته که بیشتر جنبه ارثی داره. با این حال مشخص شده که محیط و وجود سموم کشاورزی و البته آلاینده هم نقش اساسی در دچار شدن به پارکینسون داره.

 

پیشگیری با ورزش و تغذیه سالم

۹۰ درصد دچار شدن به این مریضی بدون دلیله و با مرگ سلولای عصبی شروع شده و پیشرفت می کنه. ۱۰ تا ۲۰ درصد دلیل این مریضی هم خانوادگی و ژنتیکیه که حتی ممکنه در سن پایین هم فرد رو درگیر کنه. بهترین راه های پیشگیری از مریضی پارکینسون تغذیه و ورزشه. داشتن فعالیت فیزیکی همیشگی در طول زندگی از جمله راهکارهای به درد بخور در پیشگیری از این بیماریه. به بیان دیگه، انجام حرکات ورزشی ساده به صورت مرتب و هم اینکه مصرف بعضی از مواد غذایی به خصوص میوه و سبزیجات تازه احتمال دچار شدن به این مریضی رو کم می کنه.

 

حتی تنها راه هایی که از نظر علمی ثابت شده و کمک بسیاری به بهتر شدن بیماران می کنه، کاهش رژیم غذایی، مصرف کمتر مواد پروتئینی و چرب و پر کالری و مصرف سبزیجات و میوه جاته. کاهش مصرف گوشت قرمز، افزایش مصرف سبزیجات به خصوص میوه های قرمز مثل توت فرنگی،  تمشک، شاه توت،قره قات، زغال اخته، چای سبز و ماست در بهبود علائم پارکینسون بسیار کمک کننده س .

 

فقط درمان کنترلی با دارو

بدیش اینه الان مریضی پارکینسون درمان قطعی نداره، ولی حالا خوبیش اینه یکی از مریضی هاییه که امکان کنترل علائم مریضی در اون هست. با در نظر گرفتن این که در این مریضی سطح دوپامین در مغز کم میشه، درمان این مریضی داروهاییه که سطح این ماده رو در مغز بالا می برن. انتخاب دارو براساس شرایط کلینیکی مریض و بردوش دکتر متخصص مغز و اعصابه که این داروها به صورت خوراکی و تزریقی در دسترس هستن.

 

یکی دیگه از درمانا جراحیه که در این روش با کارگذاری یه الکترود در مغز باعث کنترل علائم مریض می شن. ولی باید به این نکته توجه کرد که جراحی واسه هر مریضی مناسب نیس و تشخیص اون بردوش دکتر متخصص در این رشته س .

 

البته جراحی باعث بهتر شدن کامل مریضی نمی شه و فقط به بهتر شدن علائم مریض و کاهش دوز دارو کمک می کنه. روشای دیگه مثل سلولای بنیادی الان در دست تحقیقه و هنوز اثر مطلوب اون اثبات نشده. به کار گیری روشای بازتوانی مانند فیزیوتراپی، گفتاردرمانی و کاردرمانی هم می تونه باعث بهتر شدن کیفیت زندگی بیماران شه. روشی مثل زنبوردرمانی، طب سوزنی و ماساژدرمانی هم از نظر علمی هنوز مورد تایید نیستن.

 

 

جام جم

 

.

منبع : beytoote.com

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*