از ماجرای وجود امضاهای طلایی تا ساخت نخستین سانتریفیوژ بانک خون ایرانی | بیماری

: در این بسته خبری به مرور مهمترین اخبار بخش سلامت در هفته گذشته می پردازیم.

به گزارش خبرنگار  بخش بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوون، بخش بهداشت و درمان در هفته گذشته با اتفاقایی زیاد مواجه بود که در این بسته خبری به بخشی از اونا می پردازیم.

نگفتهای وزیر قبلی بهداشت پس از ماجرای برگزار نشدن تودیع و معارفه اش +فیلم

حسن قاضی زاده هاشمی وزیر قبلی بهداشت در همایش خیرین سلامت پشت تریبون قرار گرفت  و واسه اولین بار به بیان نگفتهایی پس از برگزار نشدن تودیع و معارفه خود پرداخت.

قاضی زاده هاشمی اعلام کرد: به من گفتن که در مجمع خیرین افطاریه قراره تجلیلی ازم شه  که واسه تجلیل گفتم لایق نیستم؛ در عین حال پرسیدم که فقط خیرین هستن و جواب دادن که فقط اونا هستن.

: با کمال افتخار قبول کردم و البته راضی نبودم وقت خیرین سلامت گرفته شه و  از حضور همه و هیئت مدیره تشکر می کنم.

وزیر قبلی بهداشت گفت: این برنامه فرصتی شد تا بعد از چندماهی از رفتنم که باید وظیفه ام رو نسبت به آدمایی که در طول دوران

مسئولیت کمک و پشتیبانی کردن، ادا می کردم؛  آدمایی که در طول چندسال گذشته عاشقانه خدمت کردندهمچنین مجموعه هایی  که وزارت بهداشت رو پشتیبانی کردن و  با قصد خاص و رو راست به مردم و مخصوصا محرومان واسه خدمت به کشور کارنامه ای رقم زدن که به نظر می رسه مقبول مردمه و امیدوارم مقبول خدا هم باشه.

مصادیق رانت و امضای طلایی در سازمان غذا و دارو از زبون مدیر اسبق دارو

عباس کبریایی زاده نائب رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانیدرباره بعضی مصادیق رانت و امضاای طلایی در سازمان غذا و دارو اعلام کرد: اگه بخوایم در مورد تشکیل امضاای طلایی در سازمان غذا و دارو بحث کنیم میشه گفت، این احتمال هست که امضاای طلایی در کمیسیون ساخت و ورود، قیمت و داروخونهای سازمان غذا و دارو شکل بگیره، باید توجه داشت که همه افراد در این کمیسیونا رو وزیر بهداشت منصوب می کنه.

 این مدیر کل اسبق نظارت بر امور دارو سازمان غذا و دارو گفت: من به عنوان کسی که مسئولیتی در وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو داشتم اقرار می کنم که بدنه کارشناسی سازمان غذا و دارو از سالم ترین بدنها در سیستم وزارت بهداشته.

کبریایی زاده به بعضی مصادیق رانت در سازمان غذا و دارو اشاره کرد و گفت: متأسفانه ما در صنعت داروسازی بعضی تولیدنما داریم که بخشی از اجناس خود رو به صورت نیمه ساخته وارد کشور و پس از اون به اسم تولید داخل وارد بازار می کنن که با امید به اینکه مسئولان سازمان غذا و دارو تلاش کنن تا از ورود اجناس دارویی تولیدنما یا مشابه تولید داخل جلوگیری شه.

جزئیات بیمه شدن زندانیان و خونواده هاشون/ سرویس دهی بیمه ای با استعلام الکترونیکی

داوود حاجی قاسمعلی مدیرکل بیمه گری و درآمد سازمان بیمه سلامت اعلام کرد: زندانیان و خونواده اونا تحت پوشش بیمه سلامت قرار می گیرن. البته از چند سال پیش زندانیان تحت پوشش بیمه بودن، ولی بودجه ای واسه این موضوع در نظر گرفته نشده بود که امسال در ردیف بودجه ای سازمان بیمه سلامت، مبلغی واسه این موضوع در نظر گرفته شده.

حاجی قاسمعلی درباره پوشش بیمه سلامت واسه زندانیان و خونواده اونا اضافه کرد: در گذشته به شکل قرارداد ۲ طرفه بین بیمه سلامت و اداره کل زندانا، زندانیان تحت پوشش بیمه سلامت بودن و قرار بر اینه که تموم امور مربوط به بیمه سلامت زندانیان رو به صورت الکترونیکی انجام بدیم و به کار گیری کاغذ در این رابطه حذف شه. یعنی بعد از مراجعه زندانی به مراکز درمانی، از بانک اطلاعات زندانا استعلام می شه و بعد خدمات سلامت رو به زندانی یا خونواده اونا ارائه میدن.

مدیرکل بیمه گری و درآمد سازمان بیمه سلامت با اشاره به اینکه الان، بیشتر خدمات سرپایی در داخل زندانا ارائه می شه و این موارد خارج از تعهد بیمه سلامته، گفت: موارد سرپایی و بستری که در خارج از زندانا و در مراکز درمانی ارائه می شه رو تحت پوشش بیمه سلامت قرار می دیم و بیشتر خونواده زندانیا یا الان تحت پوشش بیمه سلامت هستن یا قبلا تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) بودن که پس از انتقال بیمه شدگان کمیته امداد به بیمه سلامت، تحت پوشش قرار گرفتن و فقط تعداد کمی از خونواده زندانیا الان تحت پوشش بیمه نیستن. این آدما به شکل صندوق بقیه اقشار بیمه سلامت تحت پوشش قرار می گیرن.

جزئیات ساخت اولین سانتریفیوژ بانک خون ایرونی

علی اکبر پورفتح الله رئیس سازمان انتقال خون کشور اعلام کرد: سازمان انتقال خون هم جهت با تولید سانتریفیوژ با سازمان انرژی اتمی تفاهم نامه ای امضا کرده.

: سازمان انتقال خون در سالیان گذشته قدمایی خوب در مورد تولید ملزومات لازم خون انجام داده و الان بیشتر از ۱۴ شرکت در بخش خصوصی ملزومات لازم سازمان انتقال خون مانند سیستمای خون گیری و کیسه های خون رو تولید می کنن.

پور فتح الله تاکید کرد: با در نظر گرفتن توانمندیای سازمان انرژی اتمی در مورد تولید سانتریفیوژای شرکت ملی نفت و انستیتو پاستور قرار شد هم جهت با تولید سانتریفیوژ خود با کیفیت بالا و قابل قبول قراردادی با سازمان انرژی اتمی امضا شه.

نقض رو حقوق بین الملل در کمک رسانی به سیل زدگان از طرف آمریکا

علیرضا مرندی رئیس فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران، در اعتراض به نقض رو حقوق بین الملل درخصوص کمک رسانی به سیل زدگان کشور و اقدامات غیرانسانی دولت آمریکا در مورد اعمال محدودیتای تامین دارو و لوازم پزشکی، به آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، نامه ای فرستاد.

مرندی، در این نامه، با اشاره به مکاتبات قبلی، مبنی بر تحریمای ظالمانه دولت جنایتکار آمریکا بر مردم کشور عزیز ما که محدودیتا و مشکلاتی رو در تامین داروا و لوازم پزشکی حیاتی ایجاد کرده، خطاب به دبیرکل محترم سازمان ملل متحد، اعلام کرد: بدیش اینه تماشاگر اقدام غیر انسانی دیگری از دولت آمریکا و بعضی کشورای وابسته غربی هستیم که برخلاف ابتدایی ترین حقوق بین الملل مانع رسوندن کمکای مالی بین المللی به سیل زدگان عزیز کشورمون شدن.

آمادگی بیشتر از ۹۰۰ بیمارستان واسه سرویس دهی به مبتلایان به فشار خون/ ۱۷ خرداد، شروع فاز عملیاتی بسیج ملی کنترل فشار خون

قاسم جون بابایی معاون درمان وزارت بهداشت در جلسه کمیته اجرایی بسیج ملی کنترل فشار خون، ضمن تاکید بر ضرورت آموزش و شناسایی افراد گرفتار به فشار خون بالا واسه پیشگیری از مشکلات به وجود اومده به وسیله این مریضی به عنوان اهداف اصلی این پویش ملی، اعلام کرد: فاز اول بسیج ملی کنترل فشار خون از ۲۷ اردیبهشت ماه با هدف اطلاع رسانی و آموزش شروع شده و فاز اجرایی اون از ۱۷ خردادماه سال جاری، عملیاتی می شه.
ایشون اضافه کرد: دستورالعمل اجرایی این پویش ابلاغ شده و براساس اون همه دانشگاه های علوم پزشکی سطح کشور، موظف به شناسایی و ارائه لیستی از مراکز آماده ارائه خدمت و افراد کلیدی به عنوان نماینده دانشگاه شدن.
جون بابایی با بیان اینکه همه بیمارستانای کشور در اجرای این طرح اعلام آمادگی کردن، گفت: بیشتر از ۹۰۰ بیمارستان آماده سرویس دهی تخصصی تر در سطوح ۲ و ۳ به بیماران شناسایی شده در این طرح هستن.

ارسال ۴ میلیون کارت اهدای عضو در کشور/ ایران سرآمد پیوند عضو در جهان

نوبخت عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس صبح امروز در مراسم روز ملی اهدای عضو که در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد، اعلام کرد: اولین عمل پیوند عضو در دانشگاه علوم پزشکی شیراز انجام شد و امروزه این کار در کشور پیشرفت قبل توجه ای داشته.

 

: قبل از فتوای تاریخی حضرت امام خمینی (ره)، ۱۸ نفر از بیماران دیالیزی فوت کرده بودن که با این فتوا جون خیلی از بیماران تا به امروز نجات یافت کرد.
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اضافه کرد: استاد فاضل وقتی که فهمیدن تصویب قانون اهدای عضو از فرد دچار مرگ مغزی مدتا زمان میبره، این مسئله رو به مقام معظم رهبری بازگو کردن که پس از مطرح شدن جریان، مسئله اهدای عضو از بیماران دچار مرگ مغزی به سرعت برطرف شد.

 

دلیل استعفای مدیرکل سازمان غذا و دارو از زبون وزیر بهداشت

سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره ماجرای رانت و امضاهای طلایی در سازمان غذا و دارو اعلام کرد: در گذشته روالی در سازمان غذا و دارو وجود داشت که در نوبتا، ارسال پروانه ها و مجوزها عدالت رعایت نمی شد و گلایهایی در این مورد وجود داشت که از دکتر پیرصالحی خواستیم این مشکل برطرف شه و الان خیلی از این مسائل از بین رفته.

نمکی  اضافه کرد: در آینده تقریبا هیچ عنوان تماشاگر این مسائل و مشکلات در سازمان غذا و دارو نخوایم بود.

ایشون درباره ماجرای دکتر عبده زاده که در سمت مدیرکلی دارو سازمان غذا و دارو فعالیت می کرد، گفت: دکتر عبده زاده جزء آدمایی نبود که در این مورد در سازمان غذا و دارو ایجاد مشکل کنه و فردی بسیار بی حاشیه س، اما چون در بخش خصوصی سهام داشت و قرار بر این بود که افراد شاغل در سازمان غذا و دارو، در بخش خصوصی سهام دار نباشن، خودش ترجیح داد که دست ما رو واسه اراده کردن باز بزاره تا انتخاب کنیم.

نمکی ادامه داد: دکتر عبده زاده حتی این موضوع رو در زمان ریاست دکتر اصغری هم مطرح کرده و رو راست بحث سهام داری در صنایع رو گفته بود، البته هنوز با استعفای ایشون موافقت نشده و احتمال همکاری با دکتر عبده زاده در سازمان غذا و دارو هست و ادامه همکاری منتفی نیس.

اولین عکس العمل پیرصالحی به رانت و امضای طلایی در سازمان غذا و دارو

مهدی پیرصالحی  رئیس سازمان غذا و دارو در مورد رانت در سازمان غذا و دارو، گفت: در سازمان رانت موجود نیس بلکه در بعضی موارد نبود شفافیت رو داریم.

رئیس سازمان غذا و دارو اضافه کرد: امروزه همه امضاهای سازمان به وسیله کمیسیونا و کمیته ها انجام می شه و در واقع دست یه نفر نیس و کمیسیونا و کمیته ها باید واسه ارسال مجوز ورود جنسا اراده کردن کنن.

ایشون با بیان اینکه نبود شفافیتای خارجی به بعضی سوء تفاهمات دامن می زنه، گفت: واسه برطرف کردن این سوء تفاهما نسبت به شروع فرآیندی که وزیر بهداشت دستور دادن یعنی بررسی کارکرد گذشته و شفافیت آینده اقدام کردیم.

انتهای پیام/ 

.

منبع : https:yjc.ir

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*