دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مطالعه خشونت علیه زنان در جرایم جنسی و خشونت خانگی در حقوق کیفری ایران

تکه ای از متن پایان نامه :

 

 

اجماع :

فقهای شیعه در خصوص اینکه قصاص مرد در برابر قتل عمدی زن ، مشروط به پرداخت نصف دیه به بستگان مرد می باشد، با یکدیگر اتفاق نظر دارند و هیچ قول مخالفی از ایشان در این زمینه نقل نشده می باشد:

– امام خمینی(ره) در ( تحریرالوسیله ) می فرماید : « قول در شرایط معتبر در قصاص و آن اموری می باشد : اول تساوی در آزاد بودن و عبد بودن، سپس مرد آزاد در برابر مرد آزاد قصاص می گردد و مرد آزاد در برابر زن آزاد با پرداخت مازاد دیه قصاص می گردد و آن نصف دیه مرد آزاد می باشد ».[1]

– طبق ماده 273 قانون مجازات اسلامی اگر مردی دو انگشت زنی را قطع کند بایستی دیه ای برابر دو انگشت خود را به زن بپردازد، به عبارتی در اینجا دیه دو انگشت زن و مرد برابر می باشد اما اگر مردی چهار انگشت زنی را قطع کند یا بیش از آن را، دیه زن نصف دیه همان مقدار عضو قطع شده مرد می باشد. پس در قطع چهار انگشت زن در صورت قصاص زن بایستی نصف دیه عضو قطع شده خود را یعنی دو انگشت را به مرد بپردازد تا بتواند مرد را در برابر چهار انگشت خود قصاص کند.[2]

 

بند دوم: ادله تبعیض در قصاص عضو وجرح زنان

در خصوص ماده 273 قانون مجازات اسلامی روایات و مستندات فقهی زیادی هست که با نظر به این علت های و روایات فقها این ماده را در قانون مجازات اسلامی آورده اند.

اجماع :

در مورد قصاص عضو و جرح، قول معروف فقهای امامیه این می باشد که تا زمانی که دیه عضو و جراحت به یک سوم دیه کامل نرسیده می باشد زن و مرد به طور مساوی در برابر یکدیگر قصاص می شوند. اما زمانی که دیه به یک سوم و بالاتر رسید، مرد به شرطی در برابر قطع عضو و جرحی که به یک زن وارد نموده می باشد قصاص می گردد که زن نصف دیه قطع عضو مرد را به او بپردازد.

– شیخ مفید در مورد قصاص اعضاء و جوارح می گوید: ( زن می تواند در اعضاء و جوارح، دندانها، تا آنجا که دیه او با دیه مرد برابر می باشد یعنی تا یک سوم دیه، مرد را قصاص کند اما در مواردی که دیه[1].خمینی، روح الله، تحریرالوسیله، جلد 2، قم، موسسه نشراسلامی التابعه اجماعه المدرسین، 1404 ق، ص 519

[2]. فلاحی، آذر، پایان نامه کارشناسی ارشد حقوق جزا و جرم شناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دامغان، زمستان 1386، صص 71 و 72.

 

 

 

مطالعه خشونت علیه زنان در جرایم جنسی و خشونت خانگی در حقوق کیفری ایران

مطالعه خشونت علیه زنان در جرایم جنسی و خشونت خانگی در حقوق کیفری ایران

 برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

دانلود از لینک پایین صفحه

پایان نامه ارشد رشته حقوق : مطالعه خشونت علیه زنان در جرایم جنسی و خشونت خانگی در حقوق کیفری ایران