دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مطالعه دیه‌ی اعضای داخلی بدن با تأکید بر مذاهب خمسه

تکه ای از متن پایان نامه :

 

قریش و اعراب نیز این حکم را اتخاذ کردند و رسول الله آن حکم را در اسلام مورد تأیید قرار دادند.[1]در نتیجه دیه به عنوان یک حکم امضایی در اسلام استقرار پیدا نمود و به عنوانيك قانونِ ضامن بقاى جامعه در قالب مخصوص به خود در شریعت اسلام، توسعه پیدا نمود.

 

اما، پرداخت دیه در قبال خسارت بدنی، در نظام‌های حقوقی معاصر، منحصر به فقه اسلامی می باشد و در سایر نظام‌های حقوقی، در صورتی که مصدوم بلافاصله فوت گردد، تنها هزینه کفن و دفن او بر عهده آسیب زننده می باشد. و خسارت وارده بر جسم را با در نظر داشتن هزینه درمان مصدوم، مدت بیکاری یا از کارافتادگی، درآمد و افراد واجب النفقه تحت تکفل او برآورد می‌کنند و هیچ مبلغ از پیش تعیین شده‌ای، به مصدوم یا وابستگان او تعلق نمی‌گیرد. مگر در حقوق انگلستان که مبلغ 7500 پوند قانوناً به پدر و مادر میت – در صورتی که مجرد باشد- یا به همسر او- در صورتی که متأهّل- باشدبابت فقدان فرزند یا همسر پرداخت می‌گردد که این مبلغ بسیار اندک و ناچیز می باشد. اما در فقه اسلامی یک مبلغ قابل توجهی تحت عنوان دیه به تمام وابستگان مصدوم، اعم از کار افتاده یا شاغل، پیر یا جوان، پرداخت می‌گردد.[2]

 

1-4-  مفهوم عضو داخلی

«عضو داخلی» از مفاهیم کلیدی در پژوهش حاضر به شمار می‌آید و موضوع بحث پیرامون آن می باشد، بنابراین نیاز می باشد به صورتی دقیق و شفاف مقصود از عضو داخلی در این پژوهش روشن گردد.

فقهاء اصطلاح «عضو داخلی» را (در باب دیات) در خلال بحث از جراحت جائفه، آنجا که این جراحت به اعضای داخل جوف می‌رسد، بکار برده‌اند اما تعریفی برای آن ارائه نداده‌اند. لذا برای این که بتوانیم تعریفی مناسب از «عضو داخلی» بدست دهیم لازم می باشد آغاز مفاهیمی زیرا عضو، جائفه و جوف را مورد مطالعه قرار دهیم و مراد فقهاء از هر یک از این اصطلاحات را دریابیم.

 

[1].جوادعلي، المفصلفىتاريخالعربقبلالإسلام، ج 10، صص 265_ 264.

[2].باریکلو، جبران خسارت بدنی در فقه اسلامی، صص 16 _ 15.

 

 

 

مطالعه دیه‌ی اعضای داخلی بدن با تأکید بر مذاهب خمسه

مطالعه دیه‌ی اعضای داخلی بدن با تأکید بر مذاهب خمسه

 برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد: مطالعه دیه‌ی اعضای داخلی بدن با تأکید بر مذاهب خمسه

دسته بندی : دسته‌بندی نشده