دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مطالعه دیه‌ی اعضای داخلی بدن با تأکید بر مذاهب خمسه

تکه ای از متن پایان نامه :

  

باشد خواه از شکم یا از قفسه سینه یا پشت یا پهلوی او باشد و خواه از چاله زیر گلوی او باشد. … اگر به گردن او بزند و به حلق او نفوذ کند دیه جائفه واجب می‌گردد همچنین اگر به عانه او نیزه بزند و به مثانه او برسد».[1]

 

پس مراد از جوف در باب جنایات و دیات تجویف بطنی و صدری می باشد، یعنی (داخل) ما بین حلق تا انتهای کفل. پس فقط ضربه‌ای که به داخل این محل‌ها برسد جائفه نامیده می‌گردد و داخل اعضایی زیرا بینی و دهان و چشم و داخل جمجمه اگر چه به دلیل این‌که مجوف هستند می‌توانند جزو مفهوم جوف و جائفه باشند اما ضابطه‌ای که فقهاء مطرح کرده‌اند یعنی جوف باطنی که توانایی احاله‌ی غذا داشته باشد و یا این‌که مسیر احاله باشد بر آن‌ها منطبق نیست و از سوی دیگر دیه مقدر دارند.

 

1-4-3- تعریف عضو داخلی

فقهاء اصطلاح «عضو داخلی» یا «عضو باطنی» را در باب دیات (و سایر ابواب فقهی زیرا ظهار و طلاق) بکار برده‌اند اما همچون لفظ عضو آن را تعریف نکرده‌اند. آن‌ها اصطلاح عضو داخلی را بکار می‌برند و با اعضایی زیرا قلب، کبد، طحال و روده برای آن مثال می‌آورند.

با مطالعه مبحث جائفه و جوف این نتیجه بدست می‌آید که مقصود فقهاء از عضو داخلی همان اعضایی می باشد که در جوف هست همچون قلب، ریه‌ها، کبد، طحال و رحم و غیره، و بعضاً از اصطلاح «اعضای جوف»[2]نیز بهره گیری شده می باشد.

همچنین، با در نظر داشتن تعریف عضو، این اعضا جزو مصادیق عضو به شمار می‌آیند و از این جهت که عضوی از اعضای بدن هستند تفاوتی با سایر اعضا ندارند.

[1].العلامةالحلي، همان، صص 690 و 694.

[2]. الماوردي، الحاوي الكبير، ج 12، ص 241.

 

 

 

مطالعه دیه‌ی اعضای داخلی بدن با تأکید بر مذاهب خمسه

مطالعه دیه‌ی اعضای داخلی بدن با تأکید بر مذاهب خمسه

 برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد: مطالعه دیه‌ی اعضای داخلی بدن با تأکید بر مذاهب خمسه

دسته‌ها: دسته‌بندی نشده