دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مطالعه دیه‌ی اعضای داخلی بدن با تأکید بر مذاهب خمسه

تکه ای از متن پایان نامه :

 

واگذار شده می باشد. این نوع دوم را حکومت یا حکومت عدل می‌نامند.[1]اما در فقه امامیه ارش غالباً به مال واجب در جنایت بر کمتر از نفس که مقدار آن در شرع معیّن نشده، اطلاق می‌گردد.[2] هرچند در بسیاری موارد لفظ حکومت را نیز در همین معنا بکار برده‌اند، و حتی گاه به مترادف بودن این دو واژه تصریح کرده‌اند.[3] و گاهی به مقدر بودن و غیر مقدر بودن ارش اشاره کرده‌اند.[4]

غالب استعمال فقهاء از لفظ ارش در سایر ابواب فقهی حاکی از این می باشد که مقصود از ارش در جنایت بر بشر همان معنایی می باشد که احناف در تعریف خود آورده‌اند که می‌تواند مقدر یا غیر مقدر باشد هرچند گاهی بر بدل نفس هم اطلاق می‌گردد.

 

ارش در اصطلاح حقوقدانان: ارش در اصطلاح حقوقدانان دو نوع می باشد؛ ارش مدنی و ارش جزایی.

ارش مدنی: قانونگذار تعریفی صریح از ارش مدنی ارائه نداده می باشد، اما با دقت در بعضی مواد قانونی می­توان به مقصود قانونگذار از این لفظ پی برد.

ارش مدنی ما به التفاوت قیمت صحیح و معیوب کالا می باشد. چنان که در ماده‌ی 422 قانون مدنی مقرر می‌دارد: «اگر بعد از معامله ظاهر گردد که مبیع معیوب بوده مشتری مختار می باشد در قبول مبیع معیوب با ارش یا فسخ معامله». و در ماده‌ی 427 قانون مدنی، در مورد نحوه‌ی محاسبه‌ی ارش مقرر می­دارد: «اگر در مورد ظهور عیب مشتری اختیار ارش کند، تفاوتی که بایستی به او داده گردد به طریق ذیل معیّن می‌گردد:

بین جبران ضرر جسمی در بشر و جبران نقصان مال می باشد. در نتیجه ارش در مقایسه با دیه محدوده‌ی وسیع‌تری دارد، زیرا ارش در ضرر بر غیر بشر نیز مصداق دارد اما دیه محدود به ضرر حاصله در بشر می باشد.

[1].الماوردی، الحاوی الکبیر، ج 12، صص 302_ 301؛ الکاسانی، بدائع الصنائع، ج 7، صص 314 و 323؛عودة، التشريع الجنائي الإسلامي مقارناً بالقانون الوضعي، ج 2، ص 261؛ بهنسی، الموسوعة الجنائیة فی الفقه الإسلامی، ج 1، صص 87_ 86.

[2]. العلامة الحلی، إرشاد الأذهان، ج 2، ص 236؛ المحقق الحلی، شرائع الاسلام، ج 4، ص 1016.

[3]. المحقق الحلي، المختصر النافع، ص 304؛ الفاضل الآبي، كشف الرموز، ج 2، ص 672؛الفاضل الهندي، كشف اللثام، ج 11، ص 444؛ المحقق الحلی، شرائع الاسلام، ج 10، ص 1045؛ العاملی، مسالک الإفهام، ج 15، ص 466.

[4]. ابن البراج، المهذب، ج 1، ص 437.

 

 

 

مطالعه دیه‌ی اعضای داخلی بدن با تأکید بر مذاهب خمسه

مطالعه دیه‌ی اعضای داخلی بدن با تأکید بر مذاهب خمسه

 برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد: مطالعه دیه‌ی اعضای داخلی بدن با تأکید بر مذاهب خمسه