دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مطالعه دیه‌ی اعضای داخلی بدن با تأکید بر مذاهب خمسه

تکه ای از متن پایان نامه :

  

1-1-3-1-مفهوم ارش

در اینجا مفهوم لغوی ارش و حکومت از دیدگاه فقهاء و حقوقدانان اظهار خواهد گردید.

 

1-1-3-1-1- معنای لغوی ارش

«أرش» (با سکون راء) از ماده‌ی أرَش گرفته شده[1] و در اصل به معنای فساد می باشد. به طور مثال هر گاه گفته گردد:«أرَّش بَيْنَ الْقَوْمِ تَأرِيشًا»یعنی میان آن‌ها را به هم زد و آن‌ها را به جان هم انداخت، و بعد‌ها در نقصان اعیان استعمال شده می باشد، زیرا نقصان در اعیان به فساد در آن‌ها می­انجامد.[2]

بعضی از لغت دانان مانند ابن أزهری معتقدند که ارش در اصل به معنای خَدْشاست و سپس به آن چیز که که دیه برای آن گرفته می‌گردد، ارش گفته شده می باشد.[3]

اما به طور کلی در لغت عرب معانی که از واژه‌ی ارش شده می باشد عبارتند از: دیه‌ی نفس، دیه‌ی جراحت، قیمت جراحت‌ها مانند زخم سر و صورت و امثال آن، رشوه، مابه التفاوت کالای سالم و معیّن نشده باشد، اما تعریفی مشخص از آن ارائه نداده‌اند، بلکه تنها تعریفی که از ارش می‌توان پیدا نمود، تعریف احناف می باشد، که آن را به این شکل تعریف کرده‌اند: «ارش مال واجب در جنایت بر ما دون نفس می باشد».[4] قهستانی از علمای حنفی هم گفته می باشد که ارش بر بدل نفس و حکومت عدل نیز اطلاق می‌گردد،[5] که البته این امر در لابلای متون فقه حنفی و دیگر مذاهب کاملاً مشهود می باشد.

ائمه‌ی اربعه ارش را در حالت جنایت بر بشر به دو نوع تقسیم کرده‌اند؛ ارش مقدر و ارش غیر مقدر. ارش مقدر، مقدار مال واجب در جنایت بر اعضای بدن می باشد که شارع میزان آن را تحدید کرده می باشد، و ارش غیر مقدر، مقداری می باشد که در مورد آن نصی وارد نشده، بلکه تعیین مقدار آن به قاضی[1]. گفته می­گردد اصل آن هرش می باشد: «ممکن می باشد اصل آن همزه و راء و شین باشد و بعضی از اهل علم آن را فرع دانسته­اند و گمان کرده­اند که اصل آن هَرش می باشد و همزه عوض از هاء می باشد. به نظر من نزدیک به هم هستند زیرا این دو حرف یعنی همزه و هاء به هم نزدیک­اند، می­گویند: إیَّاک و هیَّاک و أَرَقت و هَرَقت. هر کدام که باشد از باب آشوب انگیزی می باشد»: ابن فارس، معجم مقاييس اللغة، ج 1، ص 79.

[2]. الفيومي، المصباح المنير، ج 1، ص 12؛ المناوي، التوقيف على مهمات التعاريف، ص 45.

[3]. ابن الأزهری، تهذيب اللغة، ج 11، ص 279.

[4]. السرخسي، المبسوط، ج 26، ص 59؛ ابن عابدین، رد المحتار، ج 6، ص 573.

[5].علاء الدينابن عابدين، قرة عين الأخيار، ج 7، ص 143.

 

 

 

مطالعه دیه‌ی اعضای داخلی بدن با تأکید بر مذاهب خمسه

مطالعه دیه‌ی اعضای داخلی بدن با تأکید بر مذاهب خمسه

 برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد: مطالعه دیه‌ی اعضای داخلی بدن با تأکید بر مذاهب خمسه

دسته بندی : دسته‌بندی نشده