دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مطالعه دیه‌ی اعضای داخلی بدن با تأکید بر مذاهب خمسه

تکه ای از متن پایان نامه :

 علت بکارگیری این روش این می باشد که زیرا حکومت در مواردی می باشد که جنایت، دیه­یمعیّن ندارد و جنایت بر جسم بشر هم به طور کلی مضمون می باشد پس ضروری می باشد که میزان دیه‌ی هر جنایت تا حد امکان تعیین گردد و تنها راه شناختن مقدار نقصی که در اثر جنایت حاصل شده، قیمت گذاری شخص مجنی علیه می باشد، در نتیجه مجنی علیه برده فرض می‌گردد تا ارزشیابی او امکان پذیر باشد. پس تقویم و ارزشیابی مجنی علیه در این روش به دلیل ضرورت می باشد زیرا بشر آزاد مال صورت باشد بر اساس روش دوم فتوا می‌دهد و اگر این امر میسر نباشد بر اساس قول اول فتوا می‌دهد زیرا آسان‌تر می باشد.[1]

بعضی از حنفیه در مورد کیفیت محاسبه حکومت روش دیگری را ذکر کرده‌اند و گفته‌ا‌ند حکومت نفقه‌ی مورد نیاز فرد و دستمزد پزشک و هزینه دارو و درمان او می باشد تا زمانی که بهبود یابد.[2]

هر کدام از این سه روش اشکالات خاص خود را دارد. ایرادات روش عبد انگاری اظهار گردید. اما در مورد روش کرخی بایستی گفت علاوه بر آن که بعضی کارایی این روش را محدود به جراحات وارده به سر و صورت دانسته‌اند، همیشه نمی‌توان برای تعیین ارش یک جنایت، جنایتی را پیدا نمود که نزدیک به جنایت مورد نظر بوده و دیه‌یمعیّن داشته باشد. و در روش اخیر هم تنها مخارج مورد نیاز مجنی علیه در طول درمان لحاظ شده می باشد و کم و کیف جنایت مورد توجه قرار نگرفته می باشد.

 

در حقوق هم ماده 449 ق.م.ا. در مورد نحوه‌ی محاسبه ارش (جزائی) مقرر می‌دارد: «ارش، دیه غیر مقدر می باشد که میزان آن در شرع تعیین نشده می باشد و دادگاه با لحاظ نوع و کیفیت جنایت و تأثیر آن بر سلامت مجنی علیه و میزان خسارت وارده با در نظر گرفتن دیه مقدر و با جلب نظر کارشناس میزان آن را تعیین می‌کند. مقررات دیه مقدر در مورد ارش نیز جریان دارد مگر این که در این قانون ترتیب دیگری مقرر گردد».

رویه‌ی دادگاه‌ها در مورد ارش، بدین ترتیب می باشد که از نظر پزشکی قانونی مدد جویند.[3] در نظام جمهوری اسلامی ایران، پزشکی قانونی به مقصود ایجاد وحدت رویه در نظرات کارشناسان پزشکی قانونی و رعایت عدالت اجتماعی و جلوگیری از تضییع حقوق اشخاص، کمیته‌ای را به عنوان «کمیته کشوری ارش و دیه» تشکیل داده می باشد. این کمیته با مطالعه متون شرعی، حقوقی و علمی و مبنا قرار[1]. الزیلعی، همان؛ابن عابدين، رد المحتار، ج 6، ص 581.

[2]. ابن عابدين، همان؛ الحداد، الجوهرة النيرة، ج 2، صص 132­_ 131.

[3]. اخوت، تفصیل مسائل حقوق جزای عمومی، ص 65.

 

 

 

مطالعه دیه‌ی اعضای داخلی بدن با تأکید بر مذاهب خمسه

مطالعه دیه‌ی اعضای داخلی بدن با تأکید بر مذاهب خمسه

 برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد: مطالعه دیه‌ی اعضای داخلی بدن با تأکید بر مذاهب خمسه