پایان نامه با موضوع : بررسی خشونت علیه زنان در جرایم جنسی و خشونت خانگی در حقوق کیفری ایران

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مطالعه خشونت علیه زنان در جرایم جنسی و خشونت خانگی در حقوق کیفری ایران

تکه ای از متن پایان نامه :

 

تحقیقات نشان داده می باشد که درجوامع بدوی یا در جوامعی که قوانین عرفی آن حول محور “زور”مستقر شده و منطق در آن کاربرد کمتری دارد، تنبیه سخت ترین و کم هزینه ترین و در عین حال هم بدترین واکنش موجود می باشد.

از سویی”خشونت”و”تنبیه”در خانواده گاهی تبلور ترس و دلهره می باشد زیرا فرزندانی که از کودکی فقط آموخته اند که به همه درخواستهای موجود پاسخ”آری”بدهند و اگر”نه” بگویند در معرض تنبیه قرار می گیرند، در بزرگسالی احتمال آنکه هرگاه”نه”می شنوند، از ابراز خشونت بهره گیری کنند بیشتر می باشد، همانطور که فرزندان خانواده های پدرسالار، غالباٌ یا خشونتگرا هستند و یا از افسردگی رنج می برند. اگرمی خواهیم جهانی صلح آمیز داشته باشیم بایستی در قدم نخست، با روش های خشونت آمیز در خانواده مبارزه کنیم، زیرا امروزه متداولترین خشونت موجود در سطح جوامع انسانی، خشونت در خانواده می باشد.

با این حال پدیده خشونت خانگی در کشور ما در قیاس با پاره ای از کشورها کمتر رخ می دهد اما به هر حال واقعیت تلخی می باشد که هست و عواملی نظیر بی پناهی اعضای آزار دیده، ترس و شرم اعضای خانواده در اظهار آزار، کاستی های قانونی، بی توجهی نهادهای حمایتی و هزاران عامل دیگر در گسترش این امر دخیل می باشد.

گاهی خشونت توسط فرهنگ، تایید و تشویق می گردد و حتی توسط خانواده به رسمیت شناخته شده و یک رفتار نرمال تلقی می گردد .روانکاوان معتقدند هنگامی که شخصی نمی تواند حرفش را به کرسی بنشاند توسط خشونت خواسته اش را محقق می کند.

وقتی تکریم به خود رایاد نگرفته ایم و از کودکی با احساس تحقیر زندگی کرده ایم به دیگران نیز طبعاٌ تکریم نمی گذاریم و این بی احترامی را بر فردی که از خودمان ضعیف تر می باشد مثل کودکان اعمال می کنیم، این بی احترامی مثل یک عقده و سرکوفت حل نشده در درون فرد باقی می ماند و هنگامی که فرد توسط عوامل بیرونی تحریک می گردد آن را به شکل پرخاشگری و خشونت بیرون میریزد. وقتی بشر قادر نباشد بر محیط کنترل داشته باشد این عدم کنترل را دلیل ضعف و ناتوانی خود تلقی می کند. در چنین شرایطی فرد بیمار فکر می کند که دوست داشتنی نیست و غیر قابل تکریم می باشد و در چنین حالتی حتی این نوع ازدواج فقر اقتصادی می باشد که باعث می گردد هزینه ازدواج و خواستگاری به حداقل برسد و بعضی ازدواج “زن به زن”را راهی برای کاهش جمعیت خانواده در نتیجه فشار اقتصادی می دانند .عواقب و پیامدهای این ازدواج متوجه دختران و زنان خواهد بود که شامل ازدواج اجباری، احتمال بالای طلاق و اختلاف و درگیری میان زن و شوهر می گردد ، که می تواند منجر به خشونت علیه زنان گردد. یکی از سنت های رایج دیگر لفظ طلاق” ثلاثه” می باشد. در جاری شدن لفظ طلاق شوهر زن را مجبور بر انجام دادن یا انجام ندادن کاری می کند و در صورت مقاومت و مخالفت زن طلاق او محرز می گردد و در صورتی که

 

 

 

مطالعه خشونت علیه زنان در جرایم جنسی و خشونت خانگی در حقوق کیفری ایران

مطالعه خشونت علیه زنان در جرایم جنسی و خشونت خانگی در حقوق کیفری ایران

 برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

دانلود از لینک پایین صفحه

پایان نامه ارشد رشته حقوق : مطالعه خشونت علیه زنان در جرایم جنسی و خشونت خانگی در حقوق کیفری ایران