دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مطالعه دیه‌ی اعضای داخلی بدن با تأکید بر مذاهب خمسه

تکه ای از متن پایان نامه :

  

 

إِلَى النَّبِيِّ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ،فَقَضَى أَنَّ دِيَةَ جَنِينِهَا غُرَّةٌ، عَبْدٌ أَوْ وَلِيدَةٌ، وَقَضَى أَنَّ دِيَةَ المَرْأَةِ عَلَى عَاقِلَتِهَ»:[1]«دو زن از طایفه هذیل با یکدیگر پیکار کردند، یکی از آن‌ها سنگی به طرف دیگری پرتاب نمود و آن زن و جنین او را کشت، اولیای دم نزد پیامبر اقامه دعوا کردند، پیامبر دیه‌ی جنین را یک غُرَّة[2]قرار داد، خواه برده باشد یا کنیز، و دیه‌ی زن را بر عهده عاقله زن قاتل قرار داد».

همچنین،پیشگامان فقه مانند ابو حنیفه و امام شافعی و احمد بن حنبل و امام مالک و تقریبا تمام علمای متقدم امامیه تعریفی از دیه ارائه نداده‌اند. در حقیقت در کتب فقهای بعد از ایشان می باشد که می‌توان تعریفی از دیه پیدا نمود و شاید بتوان گفت مهم‌ترین علت این‌که آن‌ها دیه را تعریف نکرده‌اند وضوح و روشنی آن نزد ایشان بوده می باشد. در زیر تعریف فقهای مذاهب اربعه و  امامیه، حقوقدانان و بعضی از فقهای معاصر از دیه مطالعه خواهد گردید.

 

دیه از دیدگاه مذاهب اربعه و امامیه

فقهای مذاهب اسلامی تعریف‌های متفاوتي از دیه ارائه داده‌اند، که در اینجا لازم می باشد تعریف هر مذهب به صورت جداگانه مطالعه گردد.

 

حنفيه:اکثر فقهای مذهب حنفی دیه را به این شکل تعریف کرده‌اند: «دیه اسم مالی می باشد که بدل نفس می باشد و ارش اسم مال واجب در کمتر از نفس می باشد».[3] این تعریف – موافق با معنای لغوی دیه-اظهار می‌کند که دیه، مالی می باشد که فقط در حالت قتل نفس واجب می‌گردد به دلیل این‌که، به مال پرداختی در قبال جنایت بر کمتر از نفس ارش گفته می‌گردد. مقصود از جنایت بر کمتر از نفس هر نوع آزار و اذیت بر جسم بشر می باشد[1]. البخاری، صحيح البخاري، ج 9، ص 11، ح ش: 6910.

[2]. آن چیز که در حالت جنایت بر جنین واجب می‌گردد که عبارت می باشد از کنیز یا برده‌ی ممیّز سالم از عیب مبیع: الموسوعةالفقهیة الکویتیة، ج 31، ص 169.

[3]. ابن عابدین، رد المحتار، ج 6، ص 573؛الحداد، الجوهرة النيرة، ج 2، ص 128؛ الميداني، اللباب في توضیح الكتاب، ج 2، ص 125.

 

 

 

مطالعه دیه‌ی اعضای داخلی بدن با تأکید بر مذاهب خمسه

مطالعه دیه‌ی اعضای داخلی بدن با تأکید بر مذاهب خمسه

 برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد: مطالعه دیه‌ی اعضای داخلی بدن با تأکید بر مذاهب خمسه

دسته بندی : دسته‌بندی نشده