دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مطالعه دیه‌ی اعضای داخلی بدن با تأکید بر مذاهب خمسه

تکه ای از متن پایان نامه :

 مگر از روی خطا. کسی که مؤمنی را به خطا کشت بایستی که برده­ی مؤمنی را آزاد کند و خون بهایی هم به کسان مقتول بپردازد مگر این که آن‌ها در گذرند، اگر هم کشته مؤمن و متعلق به کافرانی بود که میان شما و ایشان جنگ و دشمنی بود، آزاد کردن برده مؤمنی دیه او می باشد و اگر کشته از زمره­ی قومی بود که میان شما و ایشان پیمانی مستقر بود، پرداخت خون بها به کسان مقتول و آزاد کردن برده­ی مؤمنی دیه­­ی او می باشد، اگر هم دسترسی نداشت بایستی دو ماه پیاپی و بدون فاصله روزه بگیرد. خداوند این را برای شما توبه مقرر داشته می باشد و خداوند آگاه از بندگان خود و کار بجا می باشد در آن چیز که که مقرر می‌دارد».

وجه دلالت: خداوند متعال می‌فرماید هیچ مؤمنی حق ندارد برادر مؤمن خود را به قتل برساند، همانگونه که در صحیح بخاری از ابن مسعود روایت شده می باشد که رسول الله  فرمودند: «لاَ يَحِلُّ دَمُ امْرِئٍ مُسْلِمٍ، يَشْهَدُ أَنْ لاَ إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ وَأَنِّي رَسُولُ اللَّهِ، إِلَّا بِإِحْدَى ثَلاَثٍ: النَّفْسُ بِالنَّفْسِ، وَالثَّيِّبُ الزَّانِي، وَالمَارِقُ مِنَ الدِّينِ التَّارِكُ لِلْجَمَاعَةِ»[1] یعنی: «کشتن بشر مسلمان که شهادتین را بر زبان آورده می باشد جایز نمی‌باشد، غیر از در سه مورد: قصاص نفس و زانی محصن و گرفتن دیه به عنوان بدل قصاص راضی گردید، واجب می باشد که اما دم به شکل پسندیده‌ای با او برخورد کند به این شکل که بیشتر از حق خود نگیرد و او را تحت فشار قرار ندهد.[2]

در این آیه‌ی کریمه خداوند سبحان اولیای دم را به عفو و پذیرش دیه به جای قصاص ترغیب می‌کند، و این دلیلی قطعی بر ثبوت مشروعیت دیه می باشد.

 

سنت:

دومین دلیل مشروعیت دیه در شریعت اسلام سنت رسول الله  می باشد. سنت در اثبات قواعد احکام دیه تأثیر اساسی ایفا می­کند زیرا که حکم دیه در قرآن کریم به صورت مجمل و بدون تفصیلبیان شده می باشد و به همین دلیل سنت عهده دار توضیح مجمل قرآن و توضیح احکام تفصیلی دیه شده می باشد. چنان که سنت حالات وجوب دیه و شروط استحقاق و مقدار آن و نحوه محاسبه و سایر احکام دیه را مورد توجه قرار داده می باشد. از این رو می­توان گفت که مهمترین مصدر در مورد احکام دیه سنت رسول الله  می باشد.

[1]. البخاری، صحيح البخاري، ج 9، ص 5، ح ش: 6878.

[2]. مخلوف، صفوة البیان لمعانی القرآن، ص 42.

 

 

 

مطالعه دیه‌ی اعضای داخلی بدن با تأکید بر مذاهب خمسه

مطالعه دیه‌ی اعضای داخلی بدن با تأکید بر مذاهب خمسه

 برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد: مطالعه دیه‌ی اعضای داخلی بدن با تأکید بر مذاهب خمسه

دسته بندی : دسته‌بندی نشده