از لاغری بی دلیل و ناگهانی بترسید | چاقی

لاغری یهویی رو جدی بگیرین

لاغری یهویی بی اهمیت نیس. اگه فردی ظرف چند ماه چندین کیلو وزن کم کنه یعنی دست کم ۵ درصد وزن بدن خود رو بدون هیچ گونه رژیم و دلیل مشخصی از دست بدین باید به دکتر مراجعه کنه تا وضعیتش بررسی بشه.
به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین همونجوریکه چاقی به سلامتی آسیب میرسونه لاغری زیاد هم خیری واسه سلامتی نداره.لاغری وقتی اتفاق می افته که بدن توده عضلانی، مایعات یا چربیای خود رو از دست میده. در این مطلب عواملی که باعث لاغری بی دلیل و یهویی می شه رو ارائه می دیم.

عواملی که باعث لاغری بی دلیل و یهویی می شن


مشکلات غذایی جدی

تصور هممون اینه که وزن بدنمون رابطه مستقیمی با غذاهایی داره که مصرف می کنیم. وقتی که تغذیه متعادل و مناسبی داریم مشخصه که وزن متناسبی هم داریم. مطمئنا پرخوری هم باعث چاقی و اضافه وزن می شه. متأسفانه بعضی از مشکلات غذایی هم روی وزن اثر می ذارن. آنورکسی (بی اشتهایی روانی) و بولیمی (پرخوری روانی) دو نمونه از مشکلات تغذیه ایه که به طور جدی سلامتی افراد رو به خطر میندازه.
دلیل لاغری بیشتر از اندازه,لاغری بیشتر از اندازه,دلیل لاغری یهویی

مریض گرفتار به آنورکسیا

آنورکسی یه مشکل روانیه که فرد از چاقی و اضافه وزن بی انتها می ترسه و در نتیجه مصرف مواد غذایی رو کاهش میدن و لاغر و لاغرتر می شن. در مشکل بولیمی هم فرد قبل از سرزنش خود و ورزش زیاد و هم اینکه مجبور کردن خود به بالا آوردن، به خودش اجازه میده که یه ریز غذا بخوره. این دو مشکل از عوامل اصلی کاهش وزن ناگهانیه که باید خیلی زود مورد درمان قرار بگیره به خاطر اینکه هر دو و به خصوص آنورکسی روی کارکرد بدن اثر منفی میذاره.
این مشکلات بیشتر در بین نوجوونانی که میخوان خوش اندام باشن عادی تره.
نگرانیای فکری و مشکلات روحی

لاغری غیرمنتظره می تونه هم اینکه نشون دهنده مشکلات روحی مانند استرس و اضطراب زیاد باشه. در جوامع مدرن، استرس از عوامل زیادی مانند مشکلات کاری یا زندگی شخصی ناشی می شه. اگه فردی نتونه شرایط استرس زا رو مدیریت کنه با مشکلات جسمی مانند لاغری سریع و یهویی و هم اینکه تنفس بی نظم، سرگیجه، درد در ناحیه قفسه سینه و تنگی نفس مواجه می شه.
به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که لاغری یهویی در بین آدمایی که از افسردگی رنج می برن هم مشاهده می شه. افراد دپرس کم اشتها شده و از مشکلات گوارشی رنج می برن که می تونه به لاغری اونا منجر شه. باید بدونین که در بعضی افراد لاغری یه مسئله ژنتیکیه. اگه لاغری شماارثیه و با وجود وزن کم احساس سلامتی و سرحالی دارین جای نگرانی نیس. می تونین با در پیش گرفتن تغذیه مناسب و افزایش اندازه کالریای دریافتی وزن خود رو زیاد کنین.

از لاغری بی دلیل و یهویی بترسید

لاغری سریع

سرطان

مریضی سرطان یکی از مریضی هاییه که باعث بروز لاغری و کاهش وزن یهویی و شدید می شه. هر نوع سرطانی از سرطان کولورکتال گرفته تا سرطان خون و ریه و چیزای دیگه ای به جز اینا بدن رو در برابر لاغری شدید قرار میده. به خاطر اینکه تومورهای سرطانی متابولیسم بدن رو بالا می برن و اینطوری کاهش وزن رو سرعت میدن.
آدمایی که در تحت درمانایی مانند پرتودرمانی هستن هم در برابر کاهش وزن زیاد قرار دارن. تومورها زندگی خودشون رو دارن و واسه بزرگ شدن به خون و ذخایر انرژی بدن دست درازی می کنن. در واقع واسه اینکه در بدن زنده بمونن از خون و مواد مغذی بدن استفاده می کنن و بعضی وقتا ترکیبات شیمیایی هم آزاد می کنن که متابولیسم بدن رو بالا می بره. در نتیجه کالری سوزی بیشتر شده و لاغری سرعت میگیره.

اسهال طولانی

اسهال در نتیجه تغذیه ناجور یا به دلیل یه مریضی ویروسی به وجود میاد. دلیل اون هر چی که باشه میشه با مصرف آنتی بیوتیک و داروهای دکتر درمانش کرد. متأسفانه آدمایی که به مدت ۴ هفته دچار این مشکل باشن یعنی دچار اسهال طولانی شدن. این مشکل از مشکلات جدی مانند سندرم روده های تحریک پذیر، مریضی سلیاک (نبود تحمل گلوتن)، التهاب روده و چیزای دیگه ای به جز اینا ناشی می شه.
وقتی که فردی بیشتر از یه ماه دچار اسهال شه وزن بدن خود رو هم از دست میده.بیماریای داخلی به چشم دیده نمی شه و به خاطر همین ندیده گرفته می شن.این بیماریا مانند مریضی قارچی باعث ضعیف کردن سیستم ایمنی بدن می شن. این بیماریا هم اینکه باعث بروز مشکلات گوارشی هم می شن.
دیابت

دیابت و به خصوص دیابت نوع ۱ هم می تونه یکی از عوامل کاهش وزن غیرمنتظره و یهویی باشه. دیابت نوع ۱ در بین کودکان، نوجوونان و افراد بزرگسال کمتر از سی سال دیده می شه.
این مریضی وقتی بروز می کنه که بدن نمی تونه به اندازه کافی انسولین تولید کنه تا گلوکزهای ساخته شده رو به سمت سلولا ببره. گلوکز اصلی ترین عامل انرژی رسان به بدنه. وقتی که سلولا، گلوکز نگیرن این ترکیب در خون آزاد می شه و فرد رو به دیابت دچار می کنه. از اونجایی که بدن به اندازه کافی انرژی دریافت نمی کنه لاغر و لاغرتر می شه.

عوامل دیگه لاغری یهویی

عوامل و بیماریای دیگری در کاهش یهویی وزن تاثیردارن مانند:
* مریضی ایدز* اعتیاد* پرکاری تیروئید* آرتریت* مریضی زوال عقل* کلسیم بیشتر از اندازه بدن* اولسر یا زخمای گوارشی* سل* کولیت یا ورم معده* مشکلات ریوی* مشکل کلیوی.
به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که افزایش سن و سالمندی هم با کم شدن وزن در ارتباطه. باید بدونین که در بعضی افراد لاغری یه مسئله ژنتیکیه. اگه لاغری شما ارثیه و با وجود وزن کم احساس سلامتی و سرحالی دارین جای نگرانی نیس. می تونین با در پیش گرفتن تغذیه مناسب و افزایش اندازه کالریای دریافتی وزن خود رو زیاد کنین.به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که عوامل دیگری مانند مصرف بیشتر از اندازه ملین، سوءتغذیه، مریضی پارکینسون و انسداد روده هم می تونه باعث کاهش وزن یهویی شن.

راه های درمان لاغری یهویی

اگه در عرض ۶ ماه یا یه سال ۵ درصد وزن یا چهار و نیم کیلوگرم وزن از دست دادین اونم بدون رژیم گرفتن و دلیل خاص یعنی اینکه دچار کاهش وزن یهویی شدین. درمان این مشکل با در نظر گرفتن عامل اصلی اون پیچیدگیای خود رو داره. اگه متوجه کاهش وزن بی دلیل و یهویی خود شدین خیلی سریع به دکتر مراجعه کنین. دکتر می تونه با انجام بررسیای لازم و مشاهده علائم بدنتون دلیل رو کشف و درمان کنه.
پیشنهاد می کنیم تغذیه مناسبی در پیش بگیرین. تا جایی که می تونین ورزش کنین و بیشتر استراحت کنین.

از لاغری بی دلیل و یهویی بترسید

۲.۵۲
منبع : تبیان-/ ر

.

منبع :

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*