از لنزهای تماسی بدانید! | بیماری

: اون چیزی که در مورد لنزهای تماسی چشم باید بدونین رو در این پست مشاهده می کنین.

لنزهای تماسی به راه های مختلفی تقسیم بندی می شن:

۱- براساس نوع ماده ای که لنز از اون ساخته شده به دو نوع تقسیم می شن:

لنزهای تماسی نرم

لنزهای تماسی سخت نافذ اکسیژن

۲-براساس اصلاح نوع عیوب انکساری به سه گروه تقسیم می شن:

کروی (واسه اصلاح دوربینی و یا نزدیک بینی)

توریک (واسه اصلاح آستیگماتیسم)

دو کانونی (واسه اصلاح پیرچشمی)

۳– براساس برنامه وقتی به کار گیری اونا، به دو گروه تقسیم می شن:

لنزهای روزانه

لنزهای دراز مدت یه بار مصرف

۴-تقسیم بندی لنزهای نرم از نظر رنگ:

لنزهای نرم از نظر رنگ به دوگروه لنزهای رنگی و لنزای غیر رنگی تقسیم بندی می شن و لنزهای رنگی هم به صورت نمره دار و هم به صورت بدون نمره با رنگای جور واجور تولید می شن.

لنزهای رنگی بدون نمره خودشون شکلای جور واجور مختلفی دارن نوع عادی اونا لنزایی هستن که فقط جنبه زیبایی دارن و آدمایی که دارای بینایی طبیعی هستن جهت زیبایی از این لنزا استفاده می کنن.

نوع دیگه این لنزا لنزای زیبایی هستن اما آدمایی از این لنزا استفاده می کنن که ممکنه چشم شون بدلیل کدورتای وسیع قرنیه ای بینایی نداشته باشه و از این لنزها جهت زیبایی و پوش,ندن لک یا کدورت قرنیه خود جهت همرنگ شدن با چشم دیگرشون استفاده کنن این نوع لنزا اصطلاحا به اونا بلک پوپیل گفته می شه.

نوع دیگه اینا لنزایی هستن که یه دست تک رنگ هستن با مردمک شفاف که در افراد کورنگ استفاده می شه.

لنزهای سخت یا Hard

لنزهای سخت فعلی از نوع نفوذپذیر به گاز RGP هستن و لنزهای سخت قدیمی که از جنس PMMA و غیر قابل نفوذ به اکسیژن بودن امروزه دیگه کاربردی ندارن. لنزهای RGP بدلیل توانایی خوب عبوردهی اکسیژن و توانایی اصلاح آستیگماتیسم تا چهار دیوپتر وکیفیت برتر بینایی انتخاب بهتر واسه بیشتر افرادیه که نمی تونن از لنزهای نرم استفاده کنن.

لنزهای تماسی نرم یا Soft

این نوع لنزها که بیشتر لنزهای هیدروفیل (آب دوست) هم نامیده می شن، شامل طیف بزرگی از لنزهای تماسی موجود می باشن. لنزهای تماسی نرم قادر به اصلاح نزدیک بینی، دور بینی و آستیگماتیسم می باشن. این لنزها بسیار نازک بوده و سطح قرنیه رو بطور کامل می پوشانند. جنس اونا از پلاستیک قابل انعطافه و آب بیشتری رو جذب می کنن و در نتیجه اکسیژن بیشتری به قرنیه می رسد.

لنزای نرم روزانه: این لنزا ارزون ترین نوع هستن. این لنزها شب، هنگام خواب ورداشته می شن و صبح روز بعد دوباره در چشم گذاشته می شن. این لنزها رو نباید دراز مدت (بیشترین حد ۱۸ ساعت در روز) استفاده کرد.

 لنزهای دراز مدت: این لنزها رو می توان شبا موقع خوابیدن هم استفاده کرد اما باید دست کم هفته ای یه بار اونا رو از چشم در آورد و به طور کامل تمیز و ضد عفونی کرد. بدلیل احتمال بیشتر عفونت قرنیه (با هر شب خوابیدن بیشتر با لنز)، این لنزها کمتر پیشنهاد می شن.

لنزهای یه بار مصرف: این لنزها گرانتر بوده ولی مناسب تر و راحت تر هستن. این لنزا شب هنگام درآورده و دور انداخته می شن و صبح روز بعد لنز دیگری در چشم گذاشته می شن. این لنزها بعضی وقتا واسه آدمایی که آلرژی دارن و یا در کسائی که زود لنزشون رسوب می گیرد، پیشنهاد می شن. لنزای رنگی و توریک هم می تونن از نوع یه بار مصرف باشن.

 لنزای توریک: این لنزا می تونن آستیگماتیسم رو اصلاح کنن با اینکه بعضی وقتا بخوبی لنز سخت نافذ اکسیژن قادر نیستن که آستیگماتیسم رو اصلاح کنن. قیمت این لنزها معمولا گرانتر از بقیه شکلای جور واجور لنزهای نرمه.

پرسشای عادی درباره لنزهای تماسی

  موارد استفاده اصلی از لنزها تماسی کدوما هستن؟

 قوز قرنیه

آدمایی که دچار نامنظمی سطح قرنیه هستن

آدمایی که تحت عمل جراحی آب مروارید قرار گرفتن و به هر علتی از لنز داخل چشمی در اونا استفاده  نشده.

اصلاح عیوب انکساری چشم مانند: نزدیک بینی، دوربینی، آستیگمات، پیر چشمی

استفاده درمانی در بیماریای قرنیه چشم مانند: آدمایی که دچار زخمای زمان برده قرنیه هستن براساس گفته دکتر متخصص ممکنه جهت تسریع بازسازی زخم از لنز تماسی نرم استفاده کرد.

  بیماریای چشمی که به کار گیری لنز رو محدود می کنن کدوما هستن؟

آدمایی که گرفتار به چشم خشک هستن

بیماران گرفتار به بیماریای لبه پلک مانند بلفاریت

آدمایی که همیشه دچار عفونت چشمی از جمله تب خال چشم می شن.

آدمایی که در آب و هوای خیلی خشک زندگی می کنن.

بعضی از بیماریای غیر چشمی که به کار گیری لنز رو دچار اشکال می کنن کدوما هستن؟

مریضی قند، پرکاری غده تیروئید، بیماریای دست و دهن مانند تب خال به دلیل تماس دائم دست و چشم، آدمایی که دارای زمینه حساسیت و آلرژی هستن و در آخر آدمایی که گرفتار به مریضی جوش روزاسه هستن. از این جمله می باشن.

 روش درست تمیز کردن لنز چیجوریه؟

وقتی لنز از روی چشم ورداشته می شه، قبل از هر چیز لازمه تمیز شه. لنزهای تماسی نرم بسیار ظریف هستن و باید با احتیاط و دقت دستکاری شن وگرنه ممکنه آسیب ببینن.

دستهای تون رو به طور کاملً بشورید تا کثیفی و جرمای آلوده رو به چشمون تون وارد نکنین. از صابونای مرطوب کننده استفاده نکنین چون واسه لنز شما خوب نیستن. دستهای تون رو با هوله ای خشک کنین که پرز نداشته باشه.

اول لنز یه چشم رو خارج کنین با محلول مخصوص تمیز کنین تا مواد آرایشی شسته شه. بعضی محلولا نیاز به سائیدن لنز دارن ولی یه سریای دیگه فقط با ریختن محلول روی لنز تموم رسوبات رو پاک می کنن. به هنگام به کار گیری محلول پاک کننده روی لنزهای تماسی نرم، لنز رو به طور خطی (عقب و جلو) و نه دایره ای شکل بمالید. این کار باعث به کمترین حد ممکن رسوندن احتمال پارگی و بریدگی لبه های نازک لنز می شه. از پاک کردن لبه های خارجی یعنی جایی که مواد زائد تجمع پیدا می کنن، مطمئن شین. به هنگام مالش جلو و عقب لنز انگشت شما باید از لبه لنز خارج شه و به کف دست برسه تا مطمئن شید لنز به طور کاملً پاک شده. بعد لنز رو برگردونین و این کار رو روی سطح دیگه لنز تکرار کنین. پس از تمیز کردن لنز اونو به طور کاملً شستشو بدین.

بدون این دست اون دست کردن پس از پاک کردن لنزها هر کدوم رو به طور کامل با محلول ضد عفونی کننده بشوئید تا مواد زائد نرم شده ورداشته شن. بعد هرکدوم رو در فرورفتگی مناسب خود در محفظه بذارین. وقتی که هر دو لنز رو در محفظه نگهداری قرار دادین هرکدوم از فرورفتگیا رو به اندازه کافی با محلول ضد عفونی کننده پر کنین طوری که سطح لنزها رو بپوشونه. پوشیده شدن کامل لنزها با محلول رو کنترل کنین.

تموم این مراحل رو واسه لنز چشم مقابل انجام بدین.

هیچوقت به نوک ظرف محلول تون دست نزنین و اونو با هیچ سطحی مثل دست یا صورت تماس ندین.

هیچوقت لنزتون رو زیر شیر آب نشوئید چون ممکنه آلوده شه.

وسایل لنز تماسی تون رو تمیز کنین خصوصاً ظرف لنزتون رو حتماً با آب گرم تمیز بشوئید و در برابر هوا خشک کنین.

ظرف لنزتون رو هر ماه ۱ مرتبه دور بندازین و از جای لنزی جدید استفاده کنین تا خطر عفونت کم بشه.

لنزتون رو یه بار در روز تمیز کرده و ضدعفونی کنین تا هم چشم تون سالم تر باشه و هم با لنز راحت تر باشین.

هیچوقت لنز خود رو به بقیه جهت استفاده امانت ندین چون از این روش علاوه بر خطر آلودگی لنز احتمال انتقال بیماریای عفونی جدی مانند هپاتیت و ایدز هست.

 نکاتی که در به کار گیری لنز تماسی مهم می باشن چیه؟

محل سکونت فرد و دسترسی ایشون به تجویز کننده لنز در وقتی که مشکل حادی واسه فرد ایجاد شده باشه.

توانایی فرد در نگهداری لنز مهمه مثلا افراد سن بالا، توانایی گذاشتن و برداشتن لنز رو ندارن.

شغل فرد و محیط زندگی فرد در به کار گیری لنز تماسی مهمه. زندگی در محیطایی که گرد و خاک هست، وجود دود، هوای بسیار سرد یا بسیار گرم و هم کمی تراکم اکسیژن مثلادر مناطق کوهستانی رو باید در نظر داشت.

  مراقبت از لنز تماسی نرم:

ً نگهداری لنزهای تماسی نرم خوب وضعیت اول اونا یعنی مراقبت اونا در برابر  آلودگی، تحریک، خشکیه.

 «آلودگی» از سه منبع اصلی به دست میاد:

رسوبات اشکی (چربیا، روغنا، چرکا، پروتئینا، نمکا، مایعات چشمی دیگه)

رسوبات انگشت (روغن، باکتریا، کثافت، نیکوتین)

رسوبات اتفاقی (دود، آلودگیا، ریمل، اسپری مو، سایه چشم)

«تحریک» بیشترً در نتیجه تراکم مواد زائد ایجاد می شه. این تراکم روزنهای لنز تماسی نرم رو می بنده و می تونه به موارد زیر منجر شه: ( ناراحتی، بینایی ضعیف، تحریک چشمی)

«خشکی» وقتی اتفاق می افته که اشک طبیعی و مایعات چشمی دیگه از لنز تبخیر شن: لنز، نرمی و انعطاف خود رو از دست میده و عوضش شکننده و ناراحت کننده و بینایی تار و ضعیف می شه.

 فرهاد صحرایی، اپتومتریست، مدرس دانشکده توانبخشی شهید بهشتی مرکز فوق تخصصی چشم پزشکی بصیر

آکا ایران

منبع :

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*