از لوازم آرایشی یکدیگر استفاده نکنید | بیماری

: از لوازم آرایشی همدیگه استفاده نکنین

بعضی وقتا تست کردن مواد آرایشی موجود در مغازه ها و یا به کار گیری لوازم آرایشی بقیه برامون جالبه. اما دلایل زیادی هست که نشون میده این کار بسیار نادرست و بعضی وقتا خطرناکه. اینجا تعدادی از این دلایل رو آوردیم.

: از لوازم آرایشی همدیگه استفاده نکنین

ممکنه به تبخال دچار شید

ویروس هرپس تبخال می تونه از راه ترشحات دهانی باقیمونده روی رژ لب، خط لب و برق لب به بقیه منتقل شه. بعضی وقتا بعضی آدما مستقیما این اجناس آرایشی رو روی لب هاشون تست می کنن که این کار خطرات سلامتی زیادی رو به دنبال داره و بیماریای مسری پوستی رو به جون فرد میندازه.

ممکنه دچار آنفلوآنزا شید

استفاده مشترک از مواد آرایشی لب می تونه دلیل شه که باکتریا و ویروسا از دهن فرد مریض به محصول آرایشی مورد استفاده منتقل شه. پس افراد دیگری هم که ازش استفاده می کنن، به بیماریایی مثل آنفلوآنزا و یا سرماخوردگی گرفتار می شن. 

برسای آرایشی واسه به دام انداختن چربیا، سلولای مرده و آلودگیا و میکروبای پوست فوق العاده هستن. اما نباید اونا رو به اشتراک گذاشت

بعضی افراد هم واسه رعایت بهداشت، به جای تماس مستقیم لوازم آرایشی با لبا ، از انگشت شون واسه این کار کمک می گیرن که این کار نه فقط بهداشتی نیس، بلکه موجب انتقال آلودگیای دست (باکتریایی مانند ای کلای و استافیلوکوک) به اون ماده آرایشی و برعکس می شه.

احتمال داره به مشکل "چشم صورتی" دچار شید 

ورم ملتحمه چشم یکی از شایع ترین عفونت هاییه که می تونه از راه لوازم آرایشی چشم منتقل شه و شدیدا مسریه و باعث قرمزی چشم ها می شه. واسه جلوگیری از این مشکل بهتره از لوازم یه بار مصرف واسه آرایش چشما کمک بگیرین و یا بعد از هر بار استفاده (چه استفاده مشترک و چه غیر مشترک) وسیله رو با الکل تمیز کنین.

ممکنه مخمر یا باکتری چشم رو به اشتراک بذارین

اصلا از وسایل آرایشی بقیه حتی نزدیک ترین دور وبریا تون هم استفاده نکنین. وقتی که شما از ریمل چشم استفاده می کنین، به دلیل اون که درب محفظه ریمل واسه چند ثانیه باز می مونه، می تونه خیلی راحت با میکروبا آلوده شه. 

از طرفی استفاده مشترک از این وسیله آرایشی موجب می شه که مخمر، باکتری و ویروسا (مانند بیماریای بلفاریت، چشم صورتی، آدنوویروس) که فرصت کافی واسه رشد در قوطی ریمل رو داشتن، به فرد دیگه هم منتقل شن.

ممکنه پوست تون تاول یا جوش بزنه

لوازم آرایشی مرطوب مانند پد اسفنجی بیوتی بلندر محیط مناسبی واسه رشد میکروبا هستش. پس بهتره هرکی پد مخصوص خودشو داشته باشه و بعضی وقتا اونو دور بندازه، به خصوص اگه پوست تون مستعد جوش زدنه. 

قلموهای آرایشی هم باید بعضی وقتا جانشین شن، اما می تونین به جای این کار، به طور منظم اونا رو با آب و مواد شوینده بشورید و بذارین به طور کامل خشک شن و بعد استفاده کنین. تنها راه بهداشتی به کار گیری برسا و قلموها و پدهای آرایشی بقیه هم شستشوی اونا به همین روش.

سلولای مرده و چربی رو با پوستتون تماس می دید

استفاده مشترک از دستگاه های پاک سازی گرون مانند کلاریسونیک، شاید کمی وسوسه انگیز باشه، اما این کار رو انجام ندین. برسای پاک کننده واسه به دام انداختن چربیا، سلولای مرده و آلودگیا و میکروبای پوست فوق العاده هستن. اما نباید اونا رو به اشتراک گذاشت. این کار دقیقا مانند اون هستش که مسواک خود رو به بقیه بدین.

خون و بقیه مایعات بدن رو به اشتراک می ذارین

بهتره تیغ اصلاح خود رو در جایی دور از دسترس بقیه بذارین و از تیغ اصلاح بقیه هم استفاده نکنین. تیغ می تونه برشایی روی پوست ایجاد کرده و ویروسا و عفونتای باکتریایی پوست رو به بقیه منتقل کنه. حتی اگه شما اونا رو زیر شیر آب بشورید، مقدار کمی از خون و مایعات بدن می تونن روی اونا باقی بمونن که می تونه بیماریایی مانند هپاتیت و ایدز رو منتقل کنه.

ممکنه دچار قارچ ناخن یا پای ورزشکار شید

هیچوقت از کسی ناخن گیر نگیرید، چون این کار موجب انتقال آلودگیای قارچی پا (مانند مریضی پای ورزشکار) و ناخن (قارچ ناخن) می شه. هم اینکه ممکنه پوست انگشت تون رو با ناخن گیر ببرین که این کار باعث می شه عفونتای ویروسی و باکتریایی مثل هپاتیت منتقل شن. اگه مجبورین از ناخن گیر بقیه استفاده کنین، بهتره اول اونو با آب شسته و بعد به وسیله الکل ضدعفونی کنین.

.

منبع :

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*