دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مطالعه خشونت علیه زنان در جرایم جنسی و خشونت خانگی در حقوق کیفری ایران

تکه ای از متن پایان نامه :

 

 

روایات:

مهم ترین روایتی که اظهار کننده تفاوت بین دیه مرد و زن بین فقهای شیعه رایج می باشد در بابی تحت عنوان (دیه المرأه نصف دیه الرجل) در وسائل الشیعه آمده می باشد و شامل چهار روایت می باشد که در روایت اول به طور مطلق بر نصف بودن دیه تصریح شده می باشد،روایتی می باشد از عبدالله بن مسکان از امام صادق (ع).

رساند اگر بستگان زن دریافت دیه را انتخاب کنند و قاتل نیز به آن رضایت دهد بر او لازم می باشد که پنجاه شتر به آنها بپردازد. زیرا دیه زن نصف دیه مرد می باشد).[1]

 

ج: خلأهای قانونی در تعیین دیه زنان

حکم فاضل دیه در قتل دو زن توسط یک مرد:

طبق ماده 209 قانون مجازات اسلامی اما زن قبل از قصاص قاتل بایستی نصف دیه مرد را به او بپردازد. با در نظر داشتن این ماده این سوأل مطرح می گردد که اگر مردی مرتکب قتل دو زن گردد و اولیاء آنان خواهان قصاص باشند حکم این مسئله چگونه اظهار می گردد؟

طبق ماده 212 اگر دو زن یک مرد را به قتل برسانند بدون رد فاضل دیه، دو زن در مقابل مرد قصاص می شوند اما در مورد اینکه اگر مردی مرتکب قتل دو زن گردد با در نظر داشتن نصف بودن دیه زن نسبت به مرد مشکل ایجاد می گردد زیرا که پاسخی برای این سوأل در قانون مجازات پیش بینی نشده می باشد. برای حل این مسئله فقها به روایات متعدد و مشابه استناد کرده اند مانند اینکه در صورت وحدت قاتل و تعدد مقتول اگر هر دو گروه مرد باشند مشکلی ایجاد نخواهد گردید وحکم آن در قانون آمده می باشد اما اگر مقتولین زن باشند و قاتل مرد حکمی در این باره وجود ندارد بنا براین عده ای بر این نظرند که حق قصاص بدون رد فاضل دیه به وجود می آید. و از رأی خود اینگونه دفاع می کنند که: با در نظر داشتن روایات و متون فقهی اینگونه برداشت می گردد که نفس و دیه زن نصف نفس و دیه مرد شناخته شده می باشد پس هرگاه مردی دو زن را به قتل برساند نوعی تساوی و تهاتر حاصل می گردد یعنی از آنجایی که دیه هر زن نصف می باشد دو نصف در برابر یک دیه کامل مرد برابری می کند پس جان یک مرد را در برابر قتل دو زن میتوان گرفت. مانند طرفداران این نطریه علامه حلی و امام خمینی (ره) هستند. امام خمینی (ره) در پاسخ به این سوأل که هرگاه مردی قاتل دو زن باشد و اولیاء دم هر دو زن تقاضای قصاص کنند آیا هر کدام بایستی نصف دیه[1]. همان منبع.

 

 

 

مطالعه خشونت علیه زنان در جرایم جنسی و خشونت خانگی در حقوق کیفری ایران

مطالعه خشونت علیه زنان در جرایم جنسی و خشونت خانگی در حقوق کیفری ایران

 برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

دانلود از لینک پایین صفحه

پایان نامه ارشد رشته حقوق : مطالعه خشونت علیه زنان در جرایم جنسی و خشونت خانگی در حقوق کیفری ایران