دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مطالعه دیه‌ی اعضای داخلی بدن با تأکید بر مذاهب خمسه

تکه ای از متن پایان نامه :

 

دارد، مانند شکم و داخل قفسه­ی سینه، اگر‌چه روده‌ها و مغز یا غشا را پاره نکرده باشد. و همچنین مثانه و داخل شرج از سمت عجان».[1] در کتاب «الغرر البهیة» به این مطلب تصریح شده می باشد: هر جرحی که از قفسه‌ی سینه یا چاله‌ی زیر گلو یا پهلو‌ها یا کفل یا غیره به هر جوفی که توانایی تغییر غذا و دارو را دارد برسد، جائفه نامیده می‌گردد. شکم و حلق و مثانه و سر و مانند آن در جوف بودن یکسان هستند، برخلاف بینی و دهان و فک‌ها و امثال آن زیرا از جوف‌های باطنی نیستند به این دلیل که شکسته شدن روزه با آن چیز که که به آن‌ها می‌رسد حاصل نمی‌گردد و خطر زیادی ندارند.[2]

 

فقه حنفی: اکثر فقهای حنفی معتقدند جوف عبارت می باشد از داخل قفسه‌ی سینه، شکم، پشت، پهلوها و مابین قُبل و دُبر و به عبارت دیگر ما بین لبّه[3] و عانه اما داخل غیر آن، مانند ران، بازو، گردن و حلق را جوف به شمار نمی‌آورند. یعنی بالاتر از حلق و پایین‌تر از عانه را محل جائفه یعنی جوف نمی‌دانند.[4] بعضی از آن‌ها بعد از اظهار مصادیق جوف به قولی اشاره می‌کنند که در آن آمده: همچنین، ابن مفلح در کتاب «المبدع» به نقل از «الرعایه» می‌گوید: «آن چیز که که به جوفی که دارای قدرت احاله‌ي غذا می باشد، می‌رسد از پشت یا شکم، اگر چه روده‌ها را پاره نکند، یا قفسه­ی سینه یا نحر یا مغز اگرچه غشای مغز را پاره نکند یا مثانه یا ما بین فضای بیضه‌ها و دبر».[5]

 

فقه امامیه: در فقه امامیه نیز جوف عبارت می باشد داخل شکم، قفسه­ی سینه، پشت، پهلو، چاله­ی زیر گلو و غیره.[6] علامه حلی می‌گوید: «جائفه جراحتی می باشد که به جوف می‌رسد از هر جهت که[1]. الغزالي، الوسيط في المذهب، ج 6، ص 335.

[2]. زكريا الأنصاري، الغرر البهية، ج 5، ص 31.

[3]. محل قرار گرفتن گلو بند در گردن.

[4]. الكاساني، بدائع الصنائع، ج 7، ص 296؛ السمرقندي، تحفة الفقهاء، ج 3، ص 12؛السرخسي، المبسوط، ج 26، ص 99؛البابرتي، العناية توضیح الهداية، ج 286، ص 10؛ الحداد، الجوهرة النيرة، ج 2، ص 132؛العينى، البناية توضیح الهداية، ج 13، ص 194؛ابن عابدين، رد المحتار، ج 6، ص 554.

[5]. برهان الدین بن مفلح، المبدع في توضیح المقنع، ج 7، ص 334.

[6]. الطوسی، المبسوط، ج 7، ص 124؛العلامةالحلي، قواعد الأحکام، ج 3، ص 690؛ابنالعلامة، إيضاحالفوائد، ج 4، ص 712؛ الفاضلالهندی، کشف اللثام، ج 11، ص 438؛ النجفی، جواهر الکلام، ج 43، ص 338.

 

 

 

مطالعه دیه‌ی اعضای داخلی بدن با تأکید بر مذاهب خمسه

مطالعه دیه‌ی اعضای داخلی بدن با تأکید بر مذاهب خمسه

 برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد: مطالعه دیه‌ی اعضای داخلی بدن با تأکید بر مذاهب خمسه

دسته‌ها: دسته‌بندی نشده