دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مطالعه دیه‌ی اعضای داخلی بدن با تأکید بر مذاهب خمسه

تکه ای از متن پایان نامه :

 مقدمه

حمد و سپاس، فقط شایسته‌ی خداوندی می باشد که آدمی را به گوهر عقل و خرد، و جامعه بشری را به زیور علم آراسته نمود و ما را بر شریعت پاک و جاودان اسلام قرار داد تا از بندگان صالح و شاکر او باشیم، و درود بی پایان بر فرستاده‌ی او محمّد مصطفیپرچمدار صلح و نجات و درود و سلام بر آل و اصحاب او و بر پویندگان راه او تا روز قیامت.

 

شریعت اسلام برای رعایت مصالح بندگان در معاش و معاد آمده می باشد، در هر زمان و مکان هر‌چند شرایط یا طبیعت زندگی تغییر کند، روح تشریع با تغییرات زمان و مکان همراه می‌گردد و مسائلی را که برای بشر رخ می‌دهد مطابق مصالح بندگان در سایه‌ی منهج شریعت، روشن می‌سازد. از مهم‌ترین مصالح بندگان که شریعت برای رعایت و حفظ آن آمده می باشد، حفظ نفس می باشد. خداوند متعال می‌فرماید: «وَلَا تَقْتُلُوا النَّفْسَ الَّتِي حَرَّمَ اللَّهُ إِلَّا بِالْحَقِّ وَمَنْ قُتِلَ مَظْلُومًا فَقَدْ جَعَلْنَا لِوَلِيِّهِ سُلْطَانًا فَلَا يُسْرِفْ فِي الْقَتْلِ إِنَّهُ كَانَ مَنْصُورًا».[إسراء/ آیه 33] حفظ نفس از ضروریات خمس می باشد که خداوند متعال به حفظ آن‌ها دستور داده می باشد. مانند احکامی که برای حفظ نفس یا بعضی از آن از هلاکت تشریع شده می باشد، قصاص و دیات و ارش جنایات می باشد.اقدام به این احکام صیانت از نفس و اقدام نکردن به آن موجب هلاکت نفس می باشد. از این رو لازم می باشد احکامی که در راستای طرفداری از نفس بشر تشریع شده‌اند مورد توجه ویژه واقع شوند و مطابق با مقتضیات زمان تعدیل شوند.

 

 

 

 

مطالعه دیه‌ی اعضای داخلی بدن با تأکید بر مذاهب خمسه

مطالعه دیه‌ی اعضای داخلی بدن با تأکید بر مذاهب خمسه

 برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد: مطالعه دیه‌ی اعضای داخلی بدن با تأکید بر مذاهب خمسه